Proč začít běhat?

By 16. 12. 2020 18 prosince, 2020 Motivace

V historii lidstva člověk nikdy neměl k dispozici takový komfort, jako dnes. Když měl hlad, tak lovil, když byl v ohrožení, bojoval. Byl prakticky pořád na nohou. Dneska, když máme hlad, sáhneme po telefonu a objednáme si na cokoliv máme chuť. Moc s nikým nebojujeme, a když, tak si to jdeme vyřídit slovně s kolegou z jiného oddělení, který sedí o patro výš a jasně, že jedeme výtahem. Přes den sedíme celý den za počítačem ve shrbené poloze a zvedneme se pouze v případě, když si jdeme pro kafe nebo na wc. Večer přijdeme domů bez energie a zalehneme k televizi. Zapomínáme, že člověk potřebuje pohyb k životu.

Proč?

Pro zdraví. V ČR žije 66 % lidí s nadváhou. (dle Koláře) Z toho 40 % lidí (data před Covidem) nemá pohybovou aktivitu žádnou, když nepočítáme přesun do práce/obchodu. Nedostatek pohybu, nevhodná strava, stres, alkohol, kouření a celkově životní styl moderní doby může přispívat ke vzniku civilizačních chorob. Pohyb zařazujeme do našeho života z preventivních důvodů. Snižuje stres a úzkost. Zdraví může být ovlivněno až z 50 % životním stylem, to už je dost vysoké číslo, a proto bychom měli přiměřený pohyb do života zařadit a také dbát na to, aby všechny oblasti v našem životě tvořily balanc a my nebyli ve stresu. (Zdroj: Kebza, Nemocnice Pelhřimov)

Konkrétně

Přiměřeným vytrvalostním tréninkem můžeme zlepšit výkonnost našeho srdce a cév i dýchací systém. To znamená, že naučíme srdce pracovat tak, že pravidelným tréninkem vyjdeme 7 pater s mnohem menší vynaloženou námahou a srdce v podstatě z ničeho nic nevyšokujeme, protože na zvýšení tepové frekvence bude zvyklé. Zlepší se náš metabolismus a posílíme naše svaly. Navíc budeme v lepší psychické pohodě. Ne nadarmo se říká, jdu vyběhat ten dnešní stres. Psychická vyrovnanost se nám projeví v životě i práci, budeme spokojenější sami se sebou, třeba i najdeme společné téma s našimi kolegy, budeme výkonnější.

Jak dlouho?

Uvádí, že by se měl člověk optimálně hýbat (jakákoliv aktivita i chůze) alespoň 3,5 hodiny týdně, což představuje 30 min/den. Pozor, u dětí je to min. 60 min/den. O rozvoji kondice mluvíme, pokud aktivita trvá déle než 30 min. Můžeme začít po krůčkách. Místo hromadné dopravy zvolíme chůzi, na nákup pojedeme na kole, do třetího patra vyjdeme pěšky, apod. Každá minuta pohybu v našem životě se počítá, na to nezapomeňte.
(Zdroj: sportvital)

A když na běh nemám čas a ani 15 min si nenajdu?
Aneb nemám čas = nejčastější hláška v kuchyňce. 🙂 Půjčím si tabulku od Aleše Tvrzníka a Libora Soumara, která odpoví za mě.

Co je vlastně tak super na běhu?

Když je vám 40 a rozhodnete se ze dne na den začít hrát hokej, tak se do áčkové soupisky extraligy pravděpodobně nedostanete. S během můžete začít klidně i v 50 a já vám slibuju, že si na vybraných závodech ve stejný den i čas zaběhnete úplně stejnou běžeckou trať společně s eliťáky. Navíc v běhu s přibývajícími lety můžete stále budovat a zlepšovat svoji běžeckou vytrvalost. Takže uvidíte výsledky, což znovu pozitivně působí na psychiku.

Takže proto! 🙂 Tak nezapomínej a pohni sebou!

Radka

Napiš nám tady komentář