S příchodem podzimu běžci zařazují pauzu od běžeckých tréninků. Pauza je důležitá k odpočinku po náročném roce, pro regeneraci jak fyzickou tak duševní. V podstatě se vyhýbáme i tomu, aby nás běh neomrzel a abychom mohli běhat dlouho.
Běhám jeden závod za druhým. Já mám naběháno, nepotřebuju odpočívat.
Když myslíš. Jen se nediv, že nezvládneš projít celou sezónou bez zranění. Tělo ti všechno vrátí. Pauzu potřebuje jak skvělý atlet, tak i hobík, který po celý rok trénuje.
A že je běh mým únikem od stresu?
Legit. Sport pozitivně ovlivňuje psychiku a působí antistresově. Platí to zejména u vytrvalostních sportů. Jak určitě víte, tak během aktivity se začnou vyplavovat endorfinky, které právě odbourávají pocit deprese, stresu. Na druhou stranu, je nutné si uvědomit, že i fyzická aktivita je pro tělo stresem. No a pokud kombinujeme psychicky náročnou práci s fyzickou aktivitou bezmyšlenkovitě, koledujeme si. I běh nás totiž může stresovat. (očekávání výsledku, nervozita, vyrovnání se s konkurencí, srovnávání) I proto je fajn zařadit pauzu.
Běžecká pauza je ideální pro celkovou regeneraci, pro jiný zájmy, pro dodělání toho, co jsem odkládala, pro setkání s kamarády/rodinou a nebo prostě pro jednou nic nedělat a nemyslet na to, jak nejlíp vtěsnat běh do pracovního dne, když ho mám pořád tak nabitý. A hlavně, aby nám vyhládlo po běžeckém roce a my měli chuť se do toho zase zakousnout, což pomůže naší výkonnosti.
Kdo by si pauzu od běhu neměl dávat?
Pokud nejezdím ze závodu na závod a běhám opravdu pro radost formou joggingu např. 3x týdně, tak bych já osobně pauzu od běhu nedoporučila. To by mi akorát uškodilo, lehce bych mohla ztratit formu a těžce by se mi znovu začínalo.
Chci v následující sezóně zlepšit výkonnost. Jak toho docílím?
Respektuji základní běžecká pravidla a to je právě třeba podzimní běžecká pauza. Ona nám ta forma neuteče. Nepřetěžuji se. Těžký trénink každý den není cestou k úspěchu. Tou cestou je správná kombinace jednotlivých tréninku v daném cyklu – týdnu, měsíci, roce. Neběhám stále stejnou rychlostí, protože to vede ke stagnaci. Jinými slovy, tělo si na pohyb zvykne. Aby se tělo zlepšovalo, musíme mu dávat stále nové podněty. A pokud nevíš jak na to, trenér je to nejlepší, co pro sebe můžeš udělat.
A co když ztratím motivaci?
Pokud ztratím chvilkově motivaci, můžu vyzkoušet jiný sport. Kolo, běžky, brusle, squash s kamarádkou, tanec, badminton, zumbu, cokoliv. Každý pohyb, který nás baví, se počítá. No a pokud potřebuješ pomoct s motivací, klikni sem.
Jak si trénink řídit?
Pokud nemám hodinky, můžu trénink řídit podle pocitů. Lehčí trénink a ten, ve kterém rozvíjím vytrvalost, poznám tak, že běžím s lehce pootevřenou pusou a dokázala bych po dobu běhu odpovídat. Pokud dýchám jako pes po honičce s kočkou, tak jsem to zřejmě parádně přepálila nebo jsem šla fakt ostrej trénink. Za mě doporučuji zajít na vyšetření krevního laktátu. Za necelé 2 000 Kč zjistím, jak jsem na tom fyzicky a dostanu kompletní vyhodnocení celého těla i s doporučením jednotlivých zón, ve kterých bych měla běžet svoje tréninky tak, abych se zlepšovala. Velmi přesná metoda narozdíl od pocitů. Pokud si s vyhodnocením nevíte rady, poradím.
Ideální čas, kdy zajít na laktát, je právě po běžecké pauze. Hop na to odpočatí.
Jak by měla běžecká pauza vypadat?
To je hodně individuální. Většinou běžecká pauza trvá 1 – 3 týdny. Moje běžecká pauza vždycky začíná po posledním podzimním závodě. Letos to byly Pečky. Obecně si dávám první týden úplné volno s procházkami na nákup. No a v dalším týdnu už zařazuji jiné sportovní aktivity – plavání, lezení, cyklistika, squash,.. Na co mám chuť. A ve třetím týdnu se vracím postupně zpátky k běhu. Uvidíte, že vám pěkně vyhládne po běhu a vy tak můžete začít odpočatí novou sezónu.
No a co se běhá v zimě?
Nabíháme kilometry v nízké intenzitě. Potřebujeme v podstatě vybudovat základy, na kterých následně můžeme stavět výkonnost. Nabíhá se objem, ze kterého těžíme v závodním období.
A jak vypadá vaše běžecká pauza? Zařazujete ji vůbec?
Tak ahoj a vidíme se v nové sezóně! Pohni sebou! 🙂