V jaké chvíli bys běžcům silničkářům, co čím dál častěji zabíhají do lesa a na trailové cesty, doporučila vytáhnout trailovky?
V prvé řadě je potřeba vědět, jak moc zabíhají do lesa či jiného terénu. Jak moc je to vlastně terén. Jestli to třeba není jen šotolinová cesta někde v příměstském lesíku. Hrozně hezky o tom mimochodem mluví Vítek Kněžínek v jednom z dílů podcastu Makej vole! Když bychom se ale shodli na tom, že je to opravdu terén, třeba les s blátem, kořeny, sem tam kameny, tak bych v prvé řadě klasickým silničářům řekla, ať si tam neberou svoje hezké boty na silnici, zničí je. Ty boty nejsou dělané na terén, nemají pořádný vzorek, nemají pevný svršek, mají úplně jinou stavbu a strukturu. Pak bych doporučila jít do nějakého sportovního / běžeckého obchodu a říct jim, co to chci běhat za terén a podle toho zkoušet boty různých značek. Každá má jiné kopyto, jiný vzorek, jinou šířku a podobně. Nebo jsou skvělé testovačky různých výrobců a obchodů, kde si můžete mnohdy zdarma vyzkoušet boty přímo v běhu. A hlavně, co bych silničářům nebo trailovým začátečníkům poradila: trail není silnice. Technika běhu je malinko odlišná, musíte víc zvedat nohy, hledat balanc, přemýšlet nad pohybem.
Je nějaký model/typ trailových bot, které bys doporučila běžcům začátečníkům?
Nemohu univerzálně odpovědět, ale určitě doporučuji pořídit si takové boty, které budou plus mínus odpovídat terénu, budou mít kvalitní vzorek, poctivý svršek, budou vám na noze sedět, nebudou vám mačkat prsty, nebudou vám malé ani veliké. Určitě se vyplatí investovat do pořádných trailovek, nekupovat to nejlevnější. Skvělých značek je hodně, Inov8, Salomon, Nike Trail, Adidas Terrex, Scarpa, Dynafit,…
Jaká je jó trailová značka, drží si svoji pozici pořád Salomon, inov8?
Nejvíce vidět ve světě trailu jsou Salomon, Hoka, Inov8, Adidas Terrex, Dynafit. Najdete ale terénní obuv i od Nike, The North Face, Asics, Craft a dalších. Dokonce jsou i trailové barefooty.
Co říkáš na trailové boty Craft, měla jsi možnost vyzkoušet?
Trailovky od Craftu OCRxCTM Speed jsem nezkoušela, od Craftu mám rychlé silničky CTM Ultra a pak univerzálnější V150 Engineered. Protože je ale Craft hlavním sponzorem Spartan Race závodů, tedy docela blátivého OCR, tuším, že ta trialová bota bude dobrá a vymakaná. Soudím i podle carbonů, které teď Craft dělá a jsou výborné. Osobně jdu do lehčího terénu, tedy šotoliny, i s CTM Ultra, i když pak bota trochu ztrácí na dynamice a stabilitě. Ale ta podrážka drží.
Čím se liší jednotlivé trailové boty?
Vším. Podle terénu, jiné jsou na šotolinu, jiné na ostřejší kameny a kamenitý terén, jiné do bláta, jiné do lesa. Liší se vzorkem, „špunty“, hřeby, liší se svrškem, šněrováním, šířkou, dropem, tlumením, stabilitou.
Uvedu příklad, dvoje svoje oblíbené boty od stejné značky Inov8.
X-talon G 235 – říkám jim pomeranče. Užší kopyto, bota je hodně citlivá, stabilní v náročném terénu, je s vyššími špunty dělaná do bahna, má hodně odolný svršek. Když byste s ní ale běželi po šotolině nebo asfaltu, nebude to úplně příjemné, bota vás bude brzdit, nebude tak stabilní. Tam prostě nepatří.
Roclite 290 – taky bota do terénu, stejný výrobce, ale docela jiné vlastnosti. Je širší v přední části, takže máte hodně místa na prsty, špunty jsou nižší, ale širší, svršek je síťovaný, prodyšný. V botě velmi dobře vnímáte povrch, luxusně drží v lesním terénu a šotolině, je poměrně rychlá i na asfaltu, ale v poctivém blátě vám bude klouzat.
Ne vždy předem přesně víme, jak terén bude vypadat. U tréninků buď trasu známe, zjistíme si počasí (kvůli dešti, námraze, atd.), nebo si vezmeme univerzálnější botu. U závodů je důležité si nastudovat, co tam bude za podklad. Špatně zvolená bota vás může rozhodit, zpomalit, může vám to solidně klouzat a o puchýřích a otlacích ani nemluvě. Navíc, když nebudete věřit své botě, budete se bát jít do závodu naplno, budete ztuhlí a riziko zranění je pak o to větší.
Kolik máš trailových typů bot a podle čeho je na trénink/závod střídáš?
Haha, tak jsem si poprvé spočítala všechny páry běžecký bot, které vlastním a jsou v dobrém stavu, tedy určené k běhání 😀
Mám jich 13, pak mám ještě 4 páry silniček. Všechny trailovky mám od Inov8, v botníku mám boty na všechny typy cest i necest. Od zimních hřebovek, přes blátivou botu, až k univerzálům na šotolinu. Při výběru bot na trénink se snažím řídit tím, po jakém povrchu poběžím, ale neřeším to tolik, jak u závodů. Tam nad botami váhám klidně i několik hodin nebo dní. Rozhodující je typ podrážky, absolutně neřeším drop (do nedávna jsem vlastně ani nevěděla, co to přesně je) a protože neběhám nic extra dlouhého, neřeším ani tlumení nebo tkaničky.
Jaké bys doporučila na závod?
Co na závod. Už to tu zaznělo několikrát, volba by se ideálně měla řídit několika faktory: typ boty, podrážka, tlumení, svršek, klidně i velikost. Ale myslím, že rozhodující je i délka tratě. Závod kolem 2–3 hodin přežijete i v menším tlumení a menším nepohodlí. Ale ultra už ne, tam si musíte být svým obutím jistí.
Občas se někde říká, že byste neměli běžet závod v úplně nových neprochozených botách. No, asi záleží na vás. Já to tak několikrát udělala a bylo to v pohodě.
Pokud to shrneme, zjistíme, že nějaké univerzální rady platné pro všechny bez rozdílu prostě neexistují. Takže si boty pořádně zkoušejte v obchodě, mějte nějakou vizi, po čem chcete běhat, kupte si ty boty, běhejte s nimi, testujte je, kupte si pak třeba jiné, zkuste jinou značku, nadávejte na ně, milujte je. Někomu sedne první model a má vystaráno, někomu pátý model, a někdo bude měnit značky a typy bot celý život. Hlavně pokud se budete cítit dobře, budete věřit svým nohám i svým botám.
Evčo, díky moc za rozhovor a ať to běhá! 🙂