Jak zlepšit imunitu?

By 18. 12. 2021 Tipy a rady

Rozhovor s RNDr. Pavlem Suchánkem – s doktorem, odborníkem na sportovní výživu, výživu rekreačních a vrcholových sportovců, spoluzakladatelem výživové poradny Fitbee, výzkumným pracovníkem IKEM, vysokoškolským pedagogem. Pan doktor Suchánek se s námi dnes podívá na téma imunity a jak ji zlepšit.

1, Co nedělat v zimě?

Zásadní změny v životním stylu, změny o 180 stupňů. Chci se stát veganem, začít se otužovat a rovnou do studeného jezera, tedy radikální změny. Takovéto změny výrazně ovlivňují naši imunitu a bohužel ji většinou ovlivňují směrem dolů. I veškeré výrazné omezování jídelníčku má pro tělo zejména na začátku negativní efekt, zvyšuje totiž hladinu stresových hormonů a ta pak ovlivňuje náš metabolismus. Z dlouhodobého hlediska mohou změny fungovat, ale jde o to se k nim propracovat postupně, rozumně, tak abychom u změn vydrželi. Nejnáročnějších je prvních 14 dní, kdy nás velké změny ovlivní, zejména nástupem únavy, vyčerpáním, poklesem výkonnosti. A to si většina sportovců většinou nemůže dovolit. Takže změny musí být vždy prováděny s rozumem a s ohledem na to, aby se udržela výkonnost. Stejně tak funguje pitný režim, který je v zimě o něco složitější, protože chladné počasí neznamená nižší pocení a ztrátu tekutin při sportu. Dokonce v některých případech je to právě naopak, ale pocit přehřátí a pocení, který máme při sportu v teplém prostředí zde není, stejně tak nevnímáme množství potu, které tělo uvolňuje. Pocením, které se projevuje i v chladném počasí, se snižuje množství tekutin v organismu a zvyšuje se riziko dehydratace. Nedostatek tekutin, který má vliv nejen na aktuální výkon, únavu, má vliv i na fungování pozornosti, schopnosti a schopnosti soustředit se, což může vést a vede k vyššímu riziku zranění. Dále se ukazuje se, že zejména dlouhodobý nedostatek tekutin může snižovat imunitu, a to zejména v případě, kdy jsme vystaveni stresovému prostředí a víme, že nedostatek tekutin např. u vrcholových sportovců vede k tomu, že pak nejsou schopni podávat špičkové výkony v období, kdy je to potřeba a dost často těsně před špičkovým výkonem daný sportovec onemocní. Takže důležité je, a to nejenom v zimě, hlídat si pravidelnou stravu a tekutiny a pokud dělat změny, tak postupně a s rozumem a s ohledem na výkonnost.

2, Co když mám nedostatek bílkovin?

Bílkoviny jsou stavební látky pro tvorbu protilátek a jejich nedostatek znamená, že nám chybí stavební látky, které by nás měly ochránit. Neměl bych je vyřazovat z jídelníčku. Moje strava by se měla vždy skládat ze všech makro nutrientů – sacharidů, tuků, bílkovin. Tedy, pestrá strava. Navíc zejména dnes se zvyšuje důležitost bílkovin i jako zdroje tzv. peptidů neboli štěpů bílkovin, které mají výrazně posilující vliv na imunitu. Podle posledních výzkumů, peptidy s nejvyšší antivirovou aktivitou jsou peptidy z mléčných bílkovin.

3, Měla bych je v zimě zvýšit?

Současné výsledky ukazují právě nové pohledy na důležitost bílkovin pro sportovce, tedy nejen pro svalovou hmotu, rychlost metabolismu a jejich vliv například i na regeneraci. To jsou věci známé již dlouho, ale nový pohled ukazuje důležitost vlivu mléčných bílkovin na imunitu, a to zejména díky jejich peptidickým štěpům a i tím, že bílkoviny jsou základní stavební složkou protilátek. Tyto výsledky opět vrací mléčná bílkoviny tzv. do hry, ale v novém pojetí. Podobná situace je u vitaminu D, ukázalo se, že vitamin D má vliv nejen na kosti, ale zásadní je jeho vliv na metabolismus sacharidů, na imunitu i na pozornost a fungování mozku. Zásadní je i vliv například na přetrénování, psychickou únavu apod. Ukázalo se totiž, že každá tělní buňka má receptor pro vitamin D, a protože základním zdrojem vitaminu D jsou tuky mořských ryb, které my tolik nekonzumujeme, tak se zásadním potravinovým zdrojem vitaminu D stávají mléčné výrobky a vejce.

4, Udržujte pozitivní stereotyp

Dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje naši imunitu je stres. Jeho negativní působení je mimo jiné i v tom, že snižuje imunitní bariéru organismu, a proto je vhodné minimalizovat působení stresu, a to nejen na imunitu. Zde kromě klasických antioxidantů jako jsou vitaminy, nebo rostlinná barviva má vliv i režim, nebo jinak pravidelnost v denním režimu. Ukazuje se, že nastavením pravidelnosti v životním stylu, klesá hladina stresových hormonů a klesá i tvorba vnitrobřišního tuku, který je pro nás zánětlivý, tedy poškozující pro organismus, a tedy poškozující naši imunitu.

Jde o nastavení tzv. pozitivního stereotypu. To znamená, stravuji se pravidelně, spím pravidelně, žádné velké výkyvy a nepravidelnosti. Dnes víme, že nespavost je z jedním z dnešních fenoménů, který ovlivňuje naší imunitu. Také víme, že je to systém, který nás může z dlouhodobého hlediska poškodit. Tedy nedělejme žádné extrémy a zůstaňme v pozitivním stereotypu. Nemůžu si říct, teď jsem 14 dní na home officu, tak se připravím na maraton a začnu běhat denně 10 km, když jsem nikdy neběhal. To může vést ke zhroucení imunity. Extrémní zátěž, na kterou nejste zvyklí, vám otevírá průchod do imunitního systému, snižuje imunitní bariéru a může vás výrazným způsobem poškodit. A můžete se stát velmi citlivým právě k virovým infekcím, které jsou dneska opravdu velmi rizikové pro jakékoliv extrémní změny v životním stylu.

Máte nějaké otázky? Komentujte. 🙂

Díky, že čtete,

Radu

Napiš nám tady komentář